top of page
prvky na web 24.png
  • martinameriacova

Zastavte sa na chvíľu a kreslite!

Celý svet je uponáhľaný a všetci žijeme veľmi rýchlo, preto aspoň na chvíľu spomaľte, zastavte a ponorte sa do svojho vnútra. Otvorte sa tvorivosti prostredníctvom terapie kreslením. .

Nemusíte byť talentovaným maliarom, túto kresbu zvládne každý! Vítam Vás vo svete Fraktálnej kresby. .


diagnostická fraktálna kresba


Vy kreslíte, my pomáhame čítať posolstvá farieb, obrázkov a podporujeme Vás na ceste k sebe samým. Tak poďme spolu spomaliť, ponoriť sa do svojho vnútra a nachádzať pokoj v tomto nepokojnom svete – bude to harmonické!

Metóda fraktálnej kresby je novou formou arteterapie - terapie umením. Jej autorkou je Tanzília Zakirovna Polujachtova, klinický a rodinný psychológ, ktorá žije a pôsobí v Rusku v Jekaterinburgu. Po dlhých rokoch skúmania vplyvu línie a farby na ľudskú psychiku vytvorila Fraktálnu metódu analytickej diagnostiky, prognózy a korekcie človeka. Od roku 1991, kedy bola táto metóda vytvorená, Tanzília Z. Polujachtova uskutočnila početné klinické testy a štúdie, ktoré poukazujú na to, že ľudia, ktorí sa venovali fraktálnej kresbe, sa rýchlejšie zotavili zo svojich chorôb, ako na fyzickej tak aj na psychickej úrovni. Metóda pomáha najmä ľuďom, ktorí prežili traumu, zažívajú stres, úzkosti, depresie alebo trpia psychosomatickým ochorením. Technika kreslenia fraktálov nepôsobí pozitívne len na zotavenie sa z choroby. Prináša aj odpovede na otázky, ako spoznať sám seba, ako získať prístup k informáciám skrytým v hlbinách nášho podvedomia, ako sa naučiť objavovať svoje životné ciele a úspešne ich realizovať, ako sa dostať na novú úroveň svojho vývoja.

diagnostická fraktálna kresba

Metóda fraktálnej kresby funguje ako most medzi vedomím a podvedomím. Ide o vyjadrenie seba a človek má jedinečnú možnosť, práve prostredníctvom kresby, vidieť svoj vnútorný stav. Kreslenie fraktálov nevyžaduje umelecký talent a ani znalosť kreslenia. Je to energická kresba, ktorej vibrácie prenikajú do nášho tela, myšlienok a pocitov. Kreslením fraktálov sa otvárame vyššiemu vedomiu, a tak uvoľňujeme kreatívnu energiu. Spájame sa s tou časťou našej bytosti, ktorá je zdrojom radosti, spokojnosti, súladu a všetkých duchovných hodnôt.

Fraktály predstavujú symbol novej úrovne vývoja prírodných vied, sú fázou, kedy sa spája umenie a veda, dva komplementárne spôsoby poznávania prírody - analytický a intuitívny.Spoznávaním metódy fraktálnej kresby duchovná časť človeka rastie a prebúdza sa tvorivosť, ktorá nepochybne existuje v každom z nás.

Fraktálna kresba sa tvorí celkom nezvyčajne, kreslí sa so zavretými očami. Fraktálna metóda je založená na vzťahu medzi "jemnou" motorikou rúk a mentálnym a psychofyzickým stavom človeka, ktorý kreslí. Vyfarbovanie polí fraktálnej kresby je akousi meditáciou.

tvorba diagnostickej fraktálnej kresby
tábor Vyšné Ružbachy

Kreslením diagnostickej kresby získavame obraz aktuálneho energetického, psychického a fyzického stavu človeka. Tí, ktorí sa po analýze diagnostického fraktálu rozhodnú pokračovať, môžu pod odborným vedením začať kresliť korekčné fraktály podľa presne stanovených pravidiel metódy. Počas kreslenia sa využívajú tzv. terapeutické farebné kombinácie, ktoré sú založené na rôznych vibráciách každej konkrétnej farby, čím sa dosahuje automatický terapeutický účinok.


V dnešnom hektickom svete je veľmi dôležité nájsť si chvíľu pre seba, naučiť sa zrelaxovať telo i dušu a eliminovať tak stres, ktorý na nás každodenne číha. Kreslenie je úžasný spôsob ako sa zahĺbiť do svojho vnútra. Je to cesta, ako sa spriateliť s vlastným tichom, samotou a stretnúť sa so sebou samým. Pri kreslení sa prenášame do obdobia detstva. Toto obdobie je často spojené so sladkým obdobím radosti. Preto tieto spomienky pozitívne pôsobia na našu dušu. Dokážeme sa viac uvoľniť, sme optimistickejší a zhromažďuje si energiu aj na ďalší deň. Vďaka kresleniu fraktálov sa stávame kreatívnejšími a túto kreativitu dokážeme využiť v rôznych oblastiach života. Kreslenie má schopnosť navodiť podobný stav ako pri meditácii, pomáha nám prežívať silu prítomného okamihu. A keďže je celý proces kreslenia intuitívny, učíme sa stíšiť myseľ, lepšie sa v sebe vyznať a rozhodovať sa na základe svojich pocitov.

Moje skúsenosti s metódou Fraktálnej kresby ako lektorkou - aktívne od roku 2018:

° s deťmi aj s dospelými

° ako školská psychologička som pracovala s metódou v prostredí Základnej školy - so žiakmi I. a II. stupňa, tiež v materskej škole

° na letných táboroch (pozvanie od organizátorov táborov)

° individuálne a skupinové stretnutia (po dohode s účastníkmi, možnosť aj online stretnutí)

° na workshopoch (ktoré organizujem/e aj v spolupráci)

° na stretnutiach "u vás doma" (ktorí ste ma oslovili a chceli zažiť kresbu v pohodlí domova) :) Ak vás metóda zaujala, môžete ma kontaktovať a dohodnúť si stretnutie.

Referencie účastníkov workshopu v Revúcej: "Nakoľko sa profesijne aj osobne zaujímam o arteterapeutické techniky, privítal som možnosť absolvovať workshop fraktálnej kresby v Revúcej. Vyzdvihujem odborné vedenie, vytvorenie príjemnej atmosféry a milý prístup lektorky. Veľmi užitočne a príjemne strávené sobotňajšie dopoludnie. Veľmi rád sa zúčastním aj v budúcnosti podobných aktivít." - Miroslav "Mne sa workshop páčil a cítila som sa tam veľmi dobre, dobre to bolo odprezentované a celý projekt ma zaujal, chcem pokračovať v kreslení." - Martina "Fraktálnu kresbu odporúčam ľudom, čo chcú na chvíľu prísť na iné myšlienky. Zastaviť sa a na nič nemyslieť. Možno ľudom, ktorých niečo trápi, aby zamestnali svoju myseľ niečím úplne iným. Hovorí sa, že dospelí už nie sú takí šťastní ako deti. . možno práve toto je cesta, ako aspoň na chvíľu zažívať to bezstarostné, vrátiť sa do detstva a sústrediť svoju myseľ na niečo pekné a tvorivé. Možno v sebe objavíte niečo úplne iné, nové. To je pocit, ktorý som mala, keď som iba maľovala a tešila sa z toho, čo vzniká z tých farieb." - Eva "Metóda fraktálnej kresby sa mi páčila. Podporuje u mňa vieru v intuíciu, je to nesúťaživá forma terapie. To je pre mňa v dnešnom súťaživom svete veľmi pozitívne... Podporuje: nájsť si čas pre seba, vytrvalosť, trpezlivosť, cieľavedomosť. Vieru vo vlastné sily, tvorivosť, fluenciu, čo môžeme využívať aj v pedagogickej praxi. Možnosť rozvoja osobnosti. Dozvedieť sa o sebe viac." - Ingrid ___________________________________________ Zdroj: www.fraktalnakresba.sk Fraktálna kresba vo svete: www.crtanje-fraktala.com

79 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page